• Jak vybírat knihovny do obývacího pokoje

  Každý má doma nějakou tu knihu a správná domácnost by měla mít místo, kam všechny knihy elegantně schovat. Knihovna je dominantou místnosti. Při výběru té správné však musíme počítat s několika aspekty, mimo to, aby se knihovna stylově a barevně hodila do obývacího pokoje hodila a prostor opticky nenarušovala. Ne každá knihovna sluší každému interiéru.

  Měření

  Musíte počítat s tím, že knihovna bude naplněna těžkými knihami a dokumenty, proto by regály měly být vysoké a police minimálně 1,8 cm silné, jinak by váhu knih nemusely unést. Místnost si také raději přeměřte. Zní to jako banální věc, ale knihovna může zabrat větší prostor, než si myslíte.

  Hlavně okolí knihovny musí být široké minimálně 60 cm a je-li knihovna širší než 80 centimetrů, je nutné, aby police měly tloušťku 2,3 centimetru nebo podpěru pro zpevnění. Při výběru se také zaměřte na hloubku. Méně než 30 cm je zbytečná koupě.

  Materiál a barvy

  Běžně se knihovny vyrábějí z laminátu (což je nejpraktičtější s ohledem na stálý pohyb a nebezpečí odření), MDF desek či dřeva nebo dřevěného masivu. K dispozici jsou také originální knihovny z kovu nebo kombinací dvou materiálů.

  Dbejte na to, aby knihovna svými barvami nenarušovala ráz a atmosféru místnosti. Lepší je volit klidnější (neexpresivní) barvy jako jsou šedá, černá, bílá a vesměs všechny odstíny hnědé.

  Pokud máte monotónní barevnost místnosti-např. dřevěný nábytek a bílé zdi, nebojte se mírné barevnosti. Rudá nebo vínová knihovna místnost ozvláštní a nevytratí se z ní kouzlo pospolitosti a kompatibility.

  Uspořádání polic

  Co se týče uspořádání polic, můžete volit klasické vodorovné uspořádání-typu regály, kterými nelze nic zkazit. V módě jsou také asymetrické knihovny s různě velkými a dlouhými policemi v rámu. Tato odlišnost může místnost jemně oživit a nic tím nezkazíte.

  Nyní nezbývá než popřát šťastnou ruku při výběru hlavně spokojenost!