• Jaká křesla do obývacího pokoje vybrat?

  Křeslo je zřejmě kus nábytku, který nejvíc ze všech ostatních nábytkových kusů vstoupil do historie. Jeho vznosnější podoba, trůn či stolec, bývá spojována s panovníky snad všech evropských zemí a některých části ostatního světa.

  A pak je tu křeslo elektrické, které se stalo na jedné straně symbolem spravedlnosti a někdy i krutosti a zlovůle moci. Symbolů křesla najdeme v mluvě daleko víc, křeslo jako politický post, v hygieně a lékařství, například křeslo toaletní, sprchové, ale také zubařské. A konečně středověký mučící nástroj křeslo Jidášovo.

  Popis

  Obecně je dnes křeslo do obývacího pokoje druhem nábytku určeným k odpočinku či relaxaci. Většinou je určen k sezení, ale známe i křesla rozkládací, ze kterých vznikne provizorní lůžko.

  Obvykle má sedátko podstavec nebo nohu, a pak sedací část s opěradlem pro záda a podpěrkami pro ruce. Existuje ale veliká variabilita, některé modely se mohou dokonce i různě upravovat třeba pomocí vysouvacích podpěrek pro nohy, zvyšováním podpěrek pro ruce, naklápěním a podobně.

  Materiály

  Klasická konstrukce křesel do obývacích pokojů bývá nejčastěji dřevěná, ale také kovová. Někdy celé sedátko, ale vždy jeho sedací a opěrná část, bývá čalouněná (potahy, polstrování). Obvykle se na čalounění používaly a používají dodnes různé textilie, kde existuje velká možnost volby v materiálech i dekorech. Je to také snadnější možnost potahy u čalouníka vyměnit. Dále se hojně používá kůže pravá či syntetická, koženka nebo alcantara. Můžeme se ale setkat i s jinými přírodními a syntetickými materiály.

  Moderní křesla

  Moderní technologie a materiály dovolují křeslům dávat také moderní design. V minulosti naprostá většina křesel do obývacích pokojů byla mohutná a těžká, ale s použitím různých lehkých kovů a slitin, a také plastů, se tento trend může měnit. Některá křesla se tak se zachováním účelnosti a pohodlnosti již blíží židlím, což je vhodnější do menších bytů.

  Úpravy křesel

  Protože, jak je obvyklé u sedacích souprav, křesla většinou nestojí u stěn, ale v prostoru, je tu menší možnost křeslo doplnit o polštářky jako opěrku po hlavu. S tím bychom měli při koupi počítat a pokud takové křeslo chceme, vyberme si raději vyšší. U křesel se polštářky často používají na podložení zad, beder i na sedací část. Některá křesla se upravují také jako houpací.