• Do jaké místnosti se nejlépe hodí dřevěná komoda?

  Komody jsou jakousi reminiscencí na staré časy, kdy hlavním úložným prostorem v městských bytech i ve venkovských chalupách byly dřevěné skříně, truhly a komody. Zejména dřevěné komody jsou známy ještě z dob našich babiček a některé zajímavé komody patří dnes k vyhledávaným starožitným kouskům.

  Charakteristika komody

  U každého nábytku platí, že si musíme nejprve řádně promyslet, kam jej budeme chtít umístit, co od něj očekáváme a jakou částku za něj hodláme vydat. Tyto zásady ovšem neplatí pro dřevěné komody na prádlo, které jsou naprosto universální. Stačí zjistit rozměr a dřevěnou komodu můžeme umístit do jakéhokoliv prostoru, od obývacího pokoje, přes ložnici, dětský pokoj až po předsíň či halu.

  Dřevěná komoda je tím nejpraktičtějším kusem nábytku, jaký si můžeme pořídit. Navíc je dřevo velice příjemným materiálem, který se může povrchově různě upravit. Nejlépe však vynikne klasická struktura dřeva, pokud je komoda ošetřena bezbarvým lakem nebo voskem.

  Dřevěné komody lze také mořit do odstínů, které budou vyhovovat našemu vkusu a ostatnímu vybavení v interiéru. Nejčastějším materiálem při výrobě dřevěných komod je masiv z borovice, smrku či některého z tvrdších dřev, jako je buk, dub, jasan, či některá exotická dřeva.

  Druhy dřevěných komod

  Komody jsou nejčastěji vyráběny z masivu borovice, jejíž přirozená textura dřeva nejlépe vynikne nalakováním či navoskováním. Výběr provedení je skutečně pestrý. Velice praktické a universální jsou například komody s dvěma postranními dvířky, ukrývajícími nastavitelné poličky na prádlo, prostírání, ubrusy a další potřeby hlavně z textilu, které v domácnosti potřebujeme.

  Uprostřed mezi dvířky jsou pak zásuvky. Toto provedení je samozřejmě různě kombinováno a obměňováno, takže si lze vybrat podle místa a účelu používání komody. Dalším provedením je krajní skříňka zabírající jednu třetinu délky komody a velké zásuvky ve zbývajících dvou třetinách. Dřevěná komoda může mít také pouze šuplíky nebo pouze skříňky. Oblíbené jsou komody v rustikálním stylu, které jsou různě zdobené vyřezáváním a jinou technikou.