• Kožené křeslo, luxus vyžadující péči

  Oživit svůj nudný obývák malým luxusem není nikdy na škodu. Právě pro tyto účely je vhodné vždy zvolit kůži. Která voní, která se leskne, která je přírodním prvkem. Kožené křeslo je praktickým a nesmrtelným módním doplňkem jakékoli místnosti v domě.

  Před koupí a po ní

  Před koupí koženého křesla je však třeba pomýšlet na nutnou péči, které křeslo vyžaduje. Kůže časem praská, je-li tento kousek nábytku navíc umístěn ve vlhké místnosti podléhající plísni, je nutné kůži pravidelně přetírat přípravky určenými na kůži, které jsou povětšinou na bázi oleje, a které poskytují i několika týdenní ochranu kůže, především před mapami plísně.

  Máte-li malé děti nebo domácí zvířata, na kůži teprve zapomeňte, pokud nechcete mít křeslo brzy poničené. Vzhledem k cenové výši koženého křesla je také třeba pomýšlet na to, že se nejedná vyloženě o nábytek pro denní použití. Jakmile vám totiž začne kůže praskat, případně se drolit, jen málo odborníků poskytuje patřičnou záchranu, nechcete-li si tento kousek zachraňovat sami hnědými nebo černými lepícími páskami.

  Jak opravit a najít tu pravou…

  Sami se však do „odborného“ zašívání prasklin jehlou a nití nepouštějte, můžete nadělat ještě více paseky, kůže se totiž snadno může trhat dále. Internet vám ochotně a rád poradí se specializovanými odborníky na záchranu vašeho koženého majetku, ovšem počítejte s cenou podobnou novému kousku nábytku.

  Co se týče vzorů, i kůže se dnes nabízí v mnoha vzorech, předně nemusí jít vyloženě o opracovanou a hladkou kůži, namořenou speciálními přípravky, ale můžete si koupit i křeslo čistě z kravské kůže osázené srstí ve svých typických vzorech.

  Materiály, dekory a čalounění v jednom?

  Ovšem zde zase pozor, srst může časem zažít opadávat, v sedací části křesla se objeví nevzhledná lysá místa, a pak je jen otázkou, zda máte rádi i „vintage“ styl „oprýskané“, prodřené domácnosti z praktického používání.

  Jelikož kožený nábytek se srstí zvířete nelze přetírat ochrannými oleji, hůře se udržuje, avšak existují i speciální ochranné postřiky. I tak si ale hlídejte své domácí zvířecí miláčky, aby si křeslo nespletli se svým sokem a kůži neničili nebo na ní nemočili.

  Další alternativa kůže jsou její barvy. Opracovanou hladkou kůži lze impregnovat do nespočtu barev, rovněž jde z takových barevných kousků kůže sešívat podle tvaru šachovnice jeden kus a výjimkou nejsou ani malby nebo rytiny na kůži či kožená křesla v kombinaci s dřevěnými podpěrami pro ruce.