• Moderní obývací stěna a sestava do moderního domu patří

  Obývací stěna nepatří mezi historické kusy nábytku, protože její vznik se datuje s počátky panelové výstavby. Tehdy malé místnosti vyžadovaly velice skladný víceúčelový nábytek. Mělo zde být místo na televizi, dražší nádobí či porcelán, často i výstavní sklo či množství suvenýrů, knihovnu a další úložné prostory, a to vše právě kompaktní obývací stěna splňovala.

  Moderní trendy v moderním zabydlování?

  Dnes se situace značně změnila, malometrážní byty se přestávají stavět, staré byty se rekonstruují, obývací stěna se proto mění. Hlavním dílem moderní sestavy se stává nízká skříňka policového typu a dvě vertikální skříně, jedna s dvířky či komoda, druhá třeba vitrína či jiná kombinace se zásuvkami.

  Na spodní skříňku se pak staví televize a celek mohou doplňovat prosté police uchycené na stěně. Dříve úložné prostory se totiž většinou nacházejí ve vestavěných skříních na chodbě, v ložnici či v jiném pokoji. Některé moderní byty již ani sestavu obývací stěny nemají, nahrazuje se různými komodami a televizním stolkem. Přesto se stále objevují celostěnové sestavy nazývané třeba retro, ovšem moderně řešené. Mnohdy mají takové stěny rustikální charakter.

  Které materiály patří k nejoblíbenějším?

  Dnes se na trhu můžeme setkat s velkým výběrem materiálů, které výrazně ovlivňují cenu. Nejčastěji se ale užívá lamina, tedy levnějšího materiálu s povrchovou vrstvou laminátu v různých barvách. Takový materiál, když se s ním vhodně zachází a je vystaven v suchém prostředí, vydrží dlouhé roky.

  Velmi žádaný je ale přírodní materiál, tzv. masiv. Zde se používá různých dřev, například švestka, třešeň, jasan, olše, ořech a vzácněji i řada exotických dřev. Také tyto materiály jsou doplňovány jinými, například sklem, bílými materiály a podobně.

  Místnosti, do kterých se nábytek hodí…

  Obývací pokoj bývá obvykle největší místností bytu. Samozřejmě záleží na tom, zda jde o bytovou výstavbu nebo samostatný domek či vilu. V obou případech, pokud jde o moderní stavbu, bývá jedna stěna místnosti prosklená z větší či menší části, často se vstupem na balkón či na jiný venkovní prostor, třeba terasu či zahradu.

  Obývák také často nemá jen obdélný půdorys, ale bývá spojován nejčastěji s kuchyní a jídelnou. V tomto složitém prostoru obývací stěna ztrácí svou dominantní úlohu, tu naopak získává sedací souprava či jiné řešení některé části místnosti pro odpočinek, rodinné posezení a podobně.

  Dostupnost, cena

  Jak bylo na začátku psáno, největší podíl na ceně má materiál. Díky laminaci a dýhování lze koupit zcela novou obývací stěnu či sestavu za několik tisíc korun, na druhé straně obdobně tvarované sestava z masivu či jiných dražších materiálů vyjde na desítky tisíc korun. Nové složitější obývací prostory vyžadují také větší podíl vlastní fantazie, protože můžeme kombinovat i různé materiály a barvy. Pokud si myslíme, že takový úkol nejsme schopni sami zvládnout, požádejme o pomoc některého bytového architekta.