• Obliba proutěných křesel nekončí

  Proutěné křeslo (a nejlépe ještě i houpací) si představíte jako stylový doplněk dobového obýváku svého dědečka. Dnes se ale nábytek z proutí znovu těší moderní oblibě, a to jak pro použití na doma, tak do zimních zahrádek nebo na terasu či do altánu.

  Proutěný nábytek nemůže chybět v přímořských oblastech, kde nechtějí působit kýčovitě pomocí plastových židliček, tento nábytek je totiž lehoučký pro manipulaci, a protože je z přírody – zapadá do přírody, podle původního stavu jej lze mořit, lakovat apod., a hlavně vystlat barevnými polštáři jako podsedky. To, že vám proutí zmokne, také ničemu nevadí, dokonce je to verze údržby takového nábytku – jinak než hadicí otřít takový nábytek totiž nelze už pro jeho záhyby a prohlubně, kterými se svým proplétáním vyznačuje.

  Od moře do obýváku

  To, že je u proutěného nábytku snadná údržba pomocí vody, neznamená, že by měl být takový nábytek určen vyloženě na ven, ačkoli vypadá krásně speciálně na terásce, obklopen květináči s voňavou levandulí a doplněn konferenčním stolkem stejného materiálu, ale se skleněnou deskou navíc, aby to na ní ustál šálek černé kávičky. Stále více lidí volí tento nábytek do samotného srdce domácnosti, tento zvyk se k nám snad dostal z Ameriky, kde na mnoha místech pro své stále letní počasí, používají proutěný nábytek celoročně.

  Velkou dezinformaci (a pro sebe nevýhodu) však představují prodejci, kteří pod pojmem „proutěné“ prodávají i nábytek z finančně náročnějšího ratanu, případně z kombinace proutí a ratanu, přičemž mnoho lidí ani nezná finanční rozdíl mezi těmito materiály, případně ratan považují za jiné „zpracování“ proutí. Cenový rozdíl u proutí pak pocítíte především co do vzoru pletení nábytku, přirozeně čím větší propracování, hustší vzor, tím vyšší cena.

  Použití proutěného křesla

  Světově oblíbené je proutěné křeslo připomínající mušli nebo kobru v pozoru, jedná se o opravdu velké odpočinkové křeslo s vysokou opěrnou částí, které ozdobí zejména zahradu, ale nic s ním nezkazíte při použití v interiéru, zvláště pokud chcete oživit místnost výrazným dekoračním i praktickým prvkem.

  Další možné proutěné křeslo je právě houpací, které dnes nemá své využití pouze pro babičky a dědečky, nýbrž i pro těhotné ženy a maminky, které v náruči uspávají nebo kojí své miminko. Výjimkou není ani možné dokoupení podnožky nebo křesla bez houpací funkce, pouze pro své užití do obývací části domu nebo do sady k ostatním křeslům a stolu pro použití na terasu během čaje o páté nebo během grilování.