• Půvab olšového dřeva oceníte na komodě

  Olše se svými třiceti druhy nabízí zlatavý odstín svého dřeva, který uvítáte, chcete-li rozveselit místnosti svého obydlí.

  Nejznámější u nás je olše lepkavá, dosahující až třiceti metrové výšky, a která své využití nachází i pro praktické účely do života. Samotná olše není teritoriálně zařazená pouze do České republiky, v Americe například zasahuje na jih až do Argentiny.

  Dřevo olše má výrazné letokruhy, čerstvě pokácené dřevo je načervenale oranžové, až postupem času a vlivem vzduchu tmavne do načervenale bílé až hnědé, barva souvisí rovněž s pravidelným mořením ochrannými oleji. Velikou výhodou výběru olše je, že více méně roste u vodních toků a nezadržuje vodu, tedy dobře vysychá.

  Skřínky z dřeviny olše

  Použití takového nábytku u vás doma

  Komoda olše (nebo jakýkoli jiný nábytek z tohoto dřeva) je tak velmi dobrou volbou především do koupelny nebo jiných vlhkých místností, případně místností, kde se manipuluje s vodou (například skříňka pod dřez v kuchyni).

  Olše je také oblíbená u dřevořezbářů, protože ji lze dobře opracovávat manuálně i strojem, anebo u košíkářek, protože je dobře ohebná. Náchylná však je na červotoče, je tedy nutné, vybírat pouze speciálně impregnované dřevo.

  Chci vidět všechny dřevěné skřínky

  Pozor si však dejte na jakýkoli impregnovaný dřevěný nábytek, který umísťujete do dětských pokojů k malým dětem, které s oblibou rády koušou a olizují, v těchto případech je vhodné volit nábytek se zdravotně nezávadným lakem nebo ochranou dřeva.

  Do jaké místnosti se hodí?

  Komoda olše však v dětském pokoji nebo i v ložnici poslouží jako šatník pro oděv naskládaný do komínků, má-li komoda navíc i šuplík nebo šuplíky, ocení to vaše ponožky a spodní prádlo, případně nezbytnosti k hygieně, užíváte-li komodu zároveň jako přebalovací pult pro své miminko.

  Dřevěné komody anebo komody dekoru dřeva našly své využití rovněž v obchodech, kde si společnosti v tomto duchu nechávají na zakázku vyrábět vůbec veškerý nábytek, od regálů, komod pro ještě nerozbalené zboží, až po pulty stejného vzoru.

  Výhody olšové dřeviny?

  Samotná pravá olše figuruje jako alternativa k jasanovému dřevu, krom nábytku je užita i k výrobě násad zemědělského náčiní nebo sportovních pomůcek a říká se ji „falešný mahagon“, protože při adekvátním nátěru je od mahagonu neroznatelná. Z olše dokonce koupíte i klasické dřevěné dřeváky.

  Ukažte mi všechny skřínky z olše