• Ratanová sedací souprava na zahradu i do interiéru

  Trendy v oblasti bydlení se mění stejně jako počasí. Najdou se však i takové, které přežijí svojí dobu. Jedním z takových produktů je ratanový nábytek, které je krásný a praktický. Kromě toho je ekologičtější a zdravější, než běžně dostupný moderní nábytek.

  Ratan pochází z exotické dřeviny. Jedná se tedy o čistě přírodní materiál. Možná právě proto je tak oblíbený. Druh dřeviny latinským názvem Calamus ratan roste pouze v tropických oblastech. Nejvíce se pěstuje v oblasti Indonésie, Číně a Filipínách. Materiál, který se používá na výrobu nábytku se získává ze vzdušných kořenů. Po sklizení ratanu, roste rostlina dále. Nedochází tak ke kácení pralesů.

  ratan-nabytek

  Ratanová sedací souprava může být vyrobena z různých druhů ratanu

  Na světě je hned několik druhů ratanu. Nejčastější se ratan dělí na loupaný či neloupaný. Prvním druhém je takzvaný „pulut“ neboli neloupaný ratan. Tento druh ratanu je jemně opracován tak, aby na něm zbyla pevná kůra, která zvyšuje odolnost této dřeviny. Ratanový nábytek tak snese mnohem tvrdší zacházení. Není tedy divu, že se neloupaný ratan využívá pro výrobu zahradního nábytku, kde je kladen velký důraz na odolnost.

  Loupaný ratan známí též jako „pitriet“ je naopak zbaven kůry. Díky tomu má hladký povrch. Nejčastěji se z něj vyrábí ratanová sedací souprava, ale i další nábytek, který je vhodný do interiéru či zimní zahrady. Ratanový nábytek může mít různé barevné odstíny nejčastěji se setkáte s odstíny světle hnědé až tmavě hnědé, ale mohou být i speciálně nabarvené.

  Výběr ratanových sedacích souprav

  Výhody ratanového nábytku

  Hlavních výhod ratanového nábytku je hned několik. V první řadě je snadný na údržbu. Při péči o nábytek si vystačíte s prachovkou či hadříkem. Při větším znečištění stačí použít vlhkou houbičku s trochou saponátu. Další výhodou je jeho životnost. Dávat pozor by jste si však měli na umístění nábytku. Ratan neumisťujeme do příliš suchých prostor. Nedáváme jej ani příliš blízko topení. Pozor dávejte i na příliš velké vlhko či namáčení. V takovém případě by mohla vzniknout plíseň.

  Pokud se náhodou stane, že vám bude vzhled připadat opotřebovaný, stačí jej přelakovat vodním lakem a bude vypadat opět jako nový. Při používání správné péče vám bude nábytek z ratanu sloužit dlouhá léta.

  Více ratanových sedacích souprav