• Rozkládací gauče a pohovky – výhody a zápory

  Gauč a pohovka jsou pojmy, které spolu splývají a jejichž skutečný rozdíl je v každé rodině i hantýrce jiný. Podle průzkumu na internetu se gaučem v českých domácnostech nazývá pohovka, sedačka, válenda, zkrátka alternativa „obývákové postele“, kterou lze na noc rozložit pro návštěvy.

  Tedy tisíc pojmů pro jednu věc. Jinde se gauč od pohovky/válendy odlišuje v tom, že gauč má opěrku na záda, pohovka ne, protože je to vlastně jednolůžko s úložným prostorem do klasického pokoje, které známe z osmdesátých let.

  rozkladaci-gauce-a-pohovky

  Jaké jsou další rozdíly a výhody?

  V další domácnosti je slovo gauč něco mezi postelí a kanapem. Za gauč můžete považovat i dvoumístnou obývákovou sedačku, která neumožňuje rozložení a neumožňuje ani natáhnutí se, protože by vám nohy visely přes opěradla ve vzduchu.

  Ukažte mi všechny rozložitelné pohovky

  To pohovka (od svého možného původu ve slově „hovět si“), trojmístná i více, už dovolí dospělému člověku natáhnout se, disponuje-li navíc vlastností rozložení, můžete si na ní hovět i v noci. Význam si tedy vyberte, těžko říct. Zajdete-li si do obchodního domu s nábytkem nebo si zadáte do vyhledávače na internetu slovo „gauč“ a slovo „rozkládací pohovka“ – uvidíte totéž, prodejci i kupci jsou prostě stejně zmatení a kdo zná vlastně pravdu…

  Vše, na čem se dá válet…

  Slovo gauč obecně zní jako něco, co byste si do obýváku do střetu s očima návštěvy nedali, přitom je to slovo nejčastěji zaměnitelné se slovem sedačka. Sedačka dvoumístná i troj a více, s opěradly po stranách i s vnitřními opěradly, oddělující každé místo k sezení.

  Chci vidět gauče, co šetří místo

  Některé sedačky jsou napojovací, jiné rozkládací – a zde můžeme zaměnit pojem sedačky s pohovkou. Jenže slovo pohovka zase zní jako alternativa postele na spaní, která patří do ložnice nebo dětského pokojíčku. I tak se tímto slovem setkáváte v souvislosti s obývákem a i ona rozkládací pohovka může být ve verzi pro obývák i ve verzi právě pro dětský pokoj, který bývá malý, a přitom má plnit funkci pro hraní i spaní.