• Zaměřte se na sedací nábytek – pohovky a dvoukřesla

  Dnes se hranice mezi těmito dvěma pojmy naprosto stírá. Pohovka je termínem pro usazení dvou i více osob bez ohledu na to, že existuje pojem pro samostatnou pohovku pro dva, a sice pojem dvoukřesla/dvojkřesla.

  Správně se však pohovky a dvoukřesla od sebe odlišují nejen v možnosti množství usazených, ale i v možnosti uložení osoby, u trojmístných pohovek se již natáhnete po celé jejich délce, dvojmístné pohovky/dvojkřesla to však neumožňují, jejich role se výrazně omezuje jen pro sezení, tak jako u samostatných jednomístných křesel. Několikamístná křesla či pohovky samozřejmě ve své klasické verzi poznáte podle množství opěrných polštářů, kdy každý jeden takový opěrný polštář má podpírat při sezení páteř jedné osoby.

  rozkladaci-pohovky-gauce

  Obecně zažitý pojem křesla však spadá jen pro potřeby sezení, zatímco pohovka se dá ve svých bohatých verzích, které trh nabízí, i rozkládat pro více osob na přespání. To však neznamená, že byste dnes nesehnali i rozkládací jednomístné křeslo…

  Chci si vybrat pohovku

  Pohovky a dvojkřesla podle typu domácnosti

  Pohovky a dvoukřesla koupíte v textilní verzi, někdy i v takové textilní verzi, že nejsou složeny z každého jednotlivého polštáře (někdy i prošívaného) pro potřeby opěry každé jednotlivé usazené osoby, nýbrž že jsou to pohovky v jednotném tvaru. Textil je však náročný na údržbu, vybírejte proto vhodné barvy, případně verze takových pohovek/křesel, které mají odnímatelný potah, který můžete vyprat. Odnímatelný potah, vůbec pohovky a křesla s takovou možností ocení především domácnosti s malými dětmi. Při koupi různých barev potahů si navíc osvěžíte obývák, třeba co každé roční období.

  Jiné pohovky a dvoukřesla jsou zase kovové/dřevěné konstrukce, opatřené právě „polštářovými matracemi“ pro podpěru sedací části i zad a i opěrky pro ruce jsou z kovu nebo dřeva, případně rovněž s odnímatelným potahem. Takové verze oceníte při častém stěhování a bohémském životě.

  Moderní hit pak jsou prošívané pohovky či křesla z umělé kůže (nebo té pravé), které ani nedisponují podpěrou pro ruce, zato se dá jednotná opěrná část vyklopit do polohy vleže. Rázem tak máte jednoduchou postel pro své hosty. U křesel pro jednu osobu se pak spíše než o vzniklé „jednolůžko“, jedná o polohovací křeslo s různými stupni záklonu těla.

  Ukažte mi výběr dvoukřesel