• Dřevěné knihovny

  Nádhernou parádu vám doma udělají dřevěné knihovny, které umí navodit ducha minulosti a přemíru vzdělanosti v domácnosti. Zapomeňte na pohozených pár knih v nočním stolku, ale věnujte se sběru zajímavé literatury, potažmo pak jejímu organizovanému uložení do mahagonové či jiné knihovny, neboť ta dokáže prostory nejen ozdobit, ale i skrýt nevzhledné zdi…

  Návrh knihovny

  Z historických knihoven víme, že se využívá každý prostor, kde lze umístit knihu se hřbetem směrem ven. Z nedostatku místa se začal využívat veškerý interiérní prostor a knihy se začaly tlačit až ke stropu. V případě, že bydlíte v „katedrále“, respektive máte místnost vysokou 5 metrů i výše, můžete si nechat vybudovat mezonetové patro, sloužící jako knihovna, jako je tomu v mnoha gotických budovách. Pro skromnější majitele knih postačí plácnout se přes kapsu u stolaře, a nechat si vyrobit na zakázku knihovnu, složenou s několika částí, dávajících dohromady jeden monumentální kousek nábytku.

  Pozadí knihovny by mělo být vždy vyplněno, aby neměl prach tolik možností, ale především, aby se knihy nedotýkaly zdi a nepohlcovaly tak vlhkost, nebo snad aby nepropadly dozadu v případě, že nebudete mít knihovnu z důvodu nerovnosti zdi přímo u zdi. Police si rozměrově uzpůsobte přemíře rozměru knih, které vlastníte, pokud máte i nemálo šanonů s důležitými dokumenty, nezapomeňte i na ně. Holdujete-li starožitnostem, nechte si kraje knihovny i polic ozdobit řezbou, důležité je také myslet na možné vsuvky v podobě rohových knihoven, které budou navazovat na zbylou linii knihovny.

  Další informace

  Rohový díl knihovny působí sám za sebe královsky, efekt má však jedině v případě, že na každé z jeho stran navazuje zbytek knihovny, lemující zeď. Lze tak do všech čtyř stran zdi zakomponovat ucelenou knihovnu, složenou z jednotlivých kousků nábytku, celkově pak dojem umocníte, pokud bude knihovat dosahovat až do nebes. Jelikož se jedná o zboží na zakázku, počítejte s tím, že při případném stěhování budete tratit. Za dřevěnou knihovnu si totiž opravdu honosně zaplatíte, o něco méně nákladnější bude laminátová knihovna, ovšem její police nezaručují takovou výdrž, jako ty dřevěné.