• Skandinávský nábytek

  Nejprve něco ke stylu. Skandinávský design se pyšní minimalistickým pojetím a unikátními interiéry. Tento eklektický styl ztělesňuje jednoduchost, funkčnost a vzdušnost. Je rozšířený zejména v severských zemích (Dánsko, Norsko, Švédsko a Finsko). Jeho rozmach je zpozorován zejména od roku 1950.

  Neutrální barvy

  Klidné, tlumené tóny světlé modré, šedé, bílé a krémové se odráží všude. Toto barevné schéma se stalo symbolem skandinávského designu. Touto paletou barev proslul i skandinávský nábytek. Bílé dřevo je vkusné a vlastně je hodně viděno, i co se týče podlah. Tento prostor pak působí velmi otevřeně a čistě.

  Další možností podlahy hodící se ke skandinávskému nábytku je světlé borovicové nebo břízové dřevo či chladné šedé kamenné dlaždice. Okna od podlahy až ke stropu umožňují prostupnost světla, na což je také kladen velký důraz. Je zde vidět hluboce zakořeněná láska k přírodě.

  Skandinávský nábytek můžete vidět i v rustikálním provedení právě na venkově. Kdo nemá to štěstí, má doma alespoň balkón, aby mohl čerpat kouzlo přírody i u sebe doma.

  Skandinávský nábytek jako předmět umění

  Ve skandinávském stylu můžete spatřit řadu starožitného nábytku, ale i současnou technologii (inovativní textílie). U skandinávských návrhů je dbáno na detail a kvalitní materiály.

  Skandinávský nábytek má rovné linie a kontury, je jen nenápadně vyšperkovaný. V rohu místnosti bývají hodně často umístěny krby – vytváří teplo domova. A pozor, pokud si chcete tento styl zakomponovat i k vám domu, nepotřebujete k tomu mnoho. Pro začátek začněte bílými potahy přes nábytek a pár starožitnými kousky.

  Váš domov se prozáří. Co třeba měděné stínidlo či papírové lucerny, pár dřevěných židlí s koženými opěradly nebo velký nástěnný grafický kalendář? Můžete vsadit i na černo-bílou klasiku.