• Spaní v malém prostoru: postel vs. rozkládací pohovka

  Součástí každého obytného interiéru je prostor na spaní. Tento prostor může mít různou podobu. Od provizorních matrací ve studentských bytech po manželské postele obřích rozměrů. V malých bytech, kde je každý ušetřený centimetr výhrou, se často setkáváme se snahou místo pro spaní zmenšit.

  U klasické postele pro dva lidi se doporučuje délka 2 m a šířka aspoň 140 cm. Postel tak zabírá velkou část místnosti a přes den je nevyužita. Nabízí se tedy řešení zakoupit místo postele rozkládací pohovku. Zrušit postel a nahradit ji rozkládací pohovkou má však i úskalí.

  1/ Kvalita spánku

  Mnohé rozkládací pohovky jsou určeny pouze na příležitostné spaní. Existují i pohovky pro trvalé spaní, jejich výběr však není úplně snadný. Pohovka pro trvalé spaní musí splňovat základní kritéria.

  Musí mít kvalitní rošt na spaní a matraci v jednom kuse. Tím se ovšem značně sníží výhoda úspory místa. Pohovka obsahující matraci v kuse zabere více místa, než pohovka, která se dá rozložit na spaní pomocí více kusů.

  2/ Manipulační prostor

  Pohovka, která se ráno složí, zcela jistě ušetří přes den místo. Je však třeba počítat s tím, že místo nelze zaplnit ničím jiným, musí zůstat prázdné pro opětovné rozložení pohovky na spaní. Získaný prostor je tak spíš jen optický bonus, než reálná úspora prostoru.

  Pokud pohovka slouží pro každodenní spaní, je potřeba rozkládání přizpůsobit i prostor. Nábytek je vhodné volit mobilní a lehký, podlahovou krytinu takovou, aby se nepoškodila a ani nepřekážela plynulému rozkládání.

  3/ Konstrukční prvky

  Při výběru je třeba věnovat pozornost způsobu rozkládání a celkové konstrukci pohovky. Mnohé pohovky mají velmi nepohodlné rozkládání, těžké díly s nepraktickými úchyty. U takovéto pohovky hrozí reálné riziko, že nakonec zůstane v rozloženém stavu i přes den.

  Tím zruší výhody úspory místa. Některé pohovky po rozložení zase vykazují nástrahy v podobě nedostatečného krytí kovových konstrukcí, se kterými dochází při spaní k bolestivému kontaktu. Rovněž úložné prostory bývají menší než u postelí.

  4/ Vyšší cena

  Kvalitní rozkládací pohovka může několikanásobně převyšovat cenu standardní postele. Je proto vždy na zvážení, zda se investice do pohovky vyplatí s ohledem na charakter a celkové vybavení zařizovaného prostoru.

  Jiné požadavky bude mít studentský pár v dočasném pronájmu, jiné senior zařizující si ložnici v malém bytě.

  5/ Pocit domácí pohody

  Správně vybraná rozkládací pohovka je zcela jistě velmi vhodným řešením do malých obytných prostorů. Poslouží k úspoře místa, umožní usadit hosty. Pro někoho však je právě postel tím prvkem, co vytváří pocit pohody, domácí atmosféry a místa pro odpočinek.

  Při výběru té nejlepší varianty pro spaní je potřeba zohlednit nejen praktičnost, ale i respektovat své vlastní pocity a přání. Jen tak bude váš nábytek perfektní.